Lurdy - 10.09.2017

12. března 2018 v 8:33 | Černý páv |  Ostatní

Když už jsme se dostali do podhůří Pyrenejí, nemohli jsme vynechat poutní místo Lurdy. Bohužel očekávání předčilo skutečnost.

Město je obklopeno kopci a vévodí mu starý hrad (s muzeem) a poutní areál s kostelem Panny Marie Lurdské. Zaparkovali jsme dál od centra (podařilo se nám najít poslední volné místo na neplaceném parkovišti vedle bývalého plaveckého areálu) a vydali se do centra, jak jsme se blížili k duchovnímu centru Lurd, zvyšovala se cena i kýčovitost nabízených suvenýrů.

S panenkou Marii tu koupíte vše - od propisek, přes krabičky na léky, butylky různých velikostí na léčivou vodu až po kýčovité obrazy (z nichž některé by se vešly sotva do tělocvičny).
Přímo před branou poutního areálu je ulička plná neonových vývěsních štítů náležejících obchodům se suvenýry. Celé to na nás udělalo dojem jako "Křesťanské Vegas" za (ne)křesťanské peníze.
Ve vlastním poutním areálu ale obchody zcela vymizely. Nachází se zde několik kaplí, kostelů a katedrál, kde jedna mše navazuje na druhou. My jsme z jedné z kaplí opět zaslechli češtinu. Jako ateisté jsme do kostelů vždy jen krátce nakoukli, ať nerušíme bohulibé rozjímání věřících.
V Lurdech je také unikátní podzemní bazilika sv. Pia X.. Když jsme vstoupili dovnitř (bez jakékoliv bezpečnostní kontroly, což nás v době, kdy ještě platil ve Francii výjimečný stav) oněměli jsme úžasem. V podzemní prostoře se zrovna sloužila mše, bylo zde přítomno několik tisíc poutníku (až doma jsme zjistili, že se jich dovnitř vejde 25.000).

Spíš než v kostele jsme si ale připadali jako na zahajovacím ceremoniálu nějaké velké sportovní události. Lidé zde chodili se štíty, které oznamovaly odkud poutník dorazil.
Po obvodu stálo několik kamerových věží, které přenášely průběh mše na obrovská promítací plátna rozvěšená v prostoru. A na těchto plátnech běžely české titulky - ano dorazili jsme v den vyvrcholení "Vlakové pouti do Lurd" (viz setkání s Čechy v Biarritzu).

Ke cti stavitelů tohoto velice ponurého kostela (nenajdete zde jediné okno, celý interiér je z betonu a spíš vypadá jako protiatomový kryt než jako kostel) je zde pamatováno i na poutníky, kterým se udělá nevolno - je zde plně vybavená ošetřovna - i na poutníky, kterým se během mše "zachce" - toalety jsou naproti ošetřovně.
Ve všech kostelech v lurdském poutním areálu je zakázáno zapalovat svíčky, k tomuto slouží "grily" na nábřeží. Jedná se o velké plechové skříně, do kterých se upevní Vámi draze zaplacená svíčka (přinesené svíčky tam nepasují). Její vosk odkapává do šuplete pod roštem. Když je šuplík plný, přijede vysokozdvižný vozík (v tomto případě moc vysoko nezvedá) a šuplík plný vosku vymění za prázdný. Množství svíček a teplo z nich by zvládlo ugrilovat statného pašíka.
A abysme nezapomněli, tohle je ta slavná jeskyně, kde se zjevila Panenka Marie sv. Bernadettě.

Závěrem ještě poznámka. V Lurdech mají zázračnou vodu, tuto rozvádí do několika míst. Přímo pod ústředním kostelem ze zdi vytéká malým proudem voda v několika "umyvadlech" - tato zřídla jsou určena pouze pro rituální očistu, opláchnutí obličeje apod. Pokud se chcete v této vodě vykoupat, musíte se předem zapsat do pořadníku a navštívit místní lázně. A pokud si chcete odvézt vodu jako suvenýr v nějaké butylce, musíte si ji naplnit u silného pramene na nábřeží u mostu (sem lidé přijíždí i s barely na dvoukoláku).

Po návštěve Lurd nám nezbývá než konstatovat, že víra je krásná věc, ale nic se nemá přehánět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama