Rochefort a okolí – území pevností - 08.09.2017

9. února 2018 v 17:14 | Černý páv |  Ostatní

V okolí Rochefortu (neplést s kapitánem kardinála Richelieu ze Tří mušketýrů, tohle je město na západním pobřeží Francie) se nachází mnoho pevností. Jako výchozí bod jsme si zvolili infocentrum v Rochefortu. Sice zde mají obrovské parkoviště pro 1200 aut, ale když přijedete později, budete jako my obtížně hledat volné parkovací místo (nakonec jsme vyslali zvěda do infocentra sólo a zbytek výpravy seděl ve voze v uličce parkoviště). V infocentru (ve Francii se tomu říká Office du Tourisme) jsme získali mapku Rochefortského okolí s vyznačenými pevnostmí a tak jsme mohli vyrazit.

Ile Madame - bez mostu na ostrov

Zajeli jsme si do vesničky Port-des-Barques u které je ostrůvek Madame s pevností. V Office du Tourisme jsme se dozvěděli, že na ostrov můžeme klidně jít pěšky a nebo tam jet autem, vždyť je odliv, ale v 16:09 musíme být zpátky, jinak tam nocujeme. Skutečně v Infocentru byl vyvěšen kalendář s přesnými časy, kdy se cesta na ostrov otevírá a kdy uzavírá. Jeli jsme tedy po mořském dně na ostrov Ile Madame.
Ostrov sám o sobě není nijak zajímavý, obešli jme jej kolem dokola, pokochali se rybářskými boudami na vysokých sloupech (za přílivu sedící těsně nad hladinou) a výhledem na bahnité dno moře.

Pevnost jsme nenavštívili, protože vstupné nám přišlo poněkud nepřiměřené.
Ile d'Oléron - přes most na ostrov

Přes opevněnou vesničku Broouage, kterou nechal postavit kardinál Richelieu při obléhání La Rochelle jsme přijeli k mostu na ostrov Oléron, vedle mostu jsou k vidění pozůstatky dřívějšího přívozu - dlouhé molo vybíhající až do moře, kde odliv vodu neodnese - a další pevnůstku Fort Louvois (tato je půl dne přístupná pěšky a půl dne na lodi), tu jsme vynechali a zamířili přímo na ostrov do vesničky Boyardville.
Je-li vám toto jméno nějak povědomé, skutečně to souvisí s onou televizní Pevností Boyard, toto místo je totiž nejblíže na pevnině, kam se můžete (pokud tedy nepatříte mezi soutěžící) k slavné pevnosti dostat.
Ale, abychom neopomíjeli i další pevnosti a ostrovy v okolí, vidět z Boyarville můžete např. Fort de la Rade (Ile d'Aix), Fort Enet a nebo Fort Vauban ve Fouras-Les-Bains. Zde opět televizní divák nejspíš zbystří, posledně jmenovaná obec je pojmenována podle Le père Fouras (Otec Fura) z televizního Boyardu … a nebo to bylo naopak?

Ve městě Chateau-d'Oléron je další z pevností od mistra Vaubana, která je "vystrčena" do nepřízně moře a její hradby omývá příliv.
Pevnost Boyard

Už v roce 1666 Ludvík XIV. (francouzský král) uvažoval postavit pevnost v úžině mezi ostrovy Oléron a Aix pevnost, která by pokryla díru, kam nedostřelily kanony z ostrovů.
Stavitel pevností Vauban prý myšlenku králi rozmluvil slovy : "Pane, bylo by snazší chytit do zubů Měsíc než usilovat o stavbu v takové lokalitě."
Pevnost nakonec začal stavět až Napolen v roce 1801, aby ochránil zejména Rochefort před případnými nájezdy cizích (zejména britských) lodí. Kanóny totiž měly stále malý dostřel a nepokryly celou úžinu mezi ostrovy Oléron a Aix.

Roku 1809 ale byla stavba kvůli problémům se stavbou základů přerušena a pokračovala až za téměř třicet let, za vlády Ludvíka Filipa. Dostavěna byla až v roce 1857, v době, kdy se zlepšil dostřel děl a pevnost již vlastně nebyla potřeba.
Pevnost chvíli sloužila jako vězení (v 19. století), objevila se v několika filmech a od roku 1990 je ve správě francouzské televize, která zde natáčí oblíbenou televizní soutěž. Aby se štáb lépe do pevnosti dostal, byla vedle pevnosti ukotvena vysloužilá ropná plošina (skutečně jen plošina).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama