Nantes - 07.09.2017

7. ledna 2018 v 12:28 | Černý páv |  Ostatní

Dominantou Nantes je katedrála a hrad. Začali jsme na hradě. Jedná se o do gotických hradeb vestavěné renesanční paláce. Toto sídlo je spojeno Annou Bretaňskou, s Nantským ediktem a Nicolasem Fouquetem.

Začneme popořadě:
Anna Bretaňská, třikrát vdaná (i když první manželství bylo v zastoupení), z toho dvakrát za francouzského krále, celý život bojovala za udržení samostatnosti Bretaňského vévodství.

Nantský edikt - více méně zaručoval protestantům (Hugenotům) stejná práva jako katolíkům. Platil v letech 1598 až 1685, kdy jej zrušil Ludvík XIV. Údajně pod vlivem Madame de Maintenon (jak se nám to tu krásně všechno uzavírá do kruhu - zámek Maintenon jsme navštívili 03.09.2017)

Nicolas Fouquet - poté, co se úplně nevyvedla kolaudace ve Vaux-Le-Vicomte a král nařídil Fouquetovo zatčení. Tento, teď již bývalý ministr financí prchnul a dostižen byl právě na Nantském hradě, kde jej zatýkal mušketýr Charles de Batz-Castelmore, hrabě d'Artagnan.
V Nantes jsme byli na začátek akademického roku a protože je Nantes vysokoškolské město, narazili jsme na pěší zóně na množství studentů oslavujících nový akademický rok metáním talířů plných šlehačky do tváří kamarádů.
Na podzemní parkoviště jsme si ve Francii již zvykli, ale to co jsme viděli a zažili v Nantes, to stálo za to. Osmipatrové podzemí propojené velice úzkou spirálou. Taky byly stěny na obou stranách notně podepsané od různých aut.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama