Vaux-Le-Vicomte - 02.09.2017

4. listopadu 2017 v 10:07 | Černý páv |  Hrady a zámky
Zámek Vaux-Le-Vicomte si nechal postavit Nicolas Fouquet (ministr financí Ludvíka XIV.) v polovině 17.století nedaleko Paříže.

Realizace rozlehlé francouzské zahrady se chopil André le Notre (pozdější královský zahradní architekt).

Interiér zámku krášlí fresky, štukatury a busty. Na výzdobě se podíleli nejlepší umělci své doby - Le Brun, Le Notre, Le Vau. Z uměleckého hlediska jsou v zámku nejcennější právě práce malíře Le Bruna.

V přízemí jsou reprezentační sály (zámek je postaven tak, že z centra čestného dvora vidíte přes sály v přízemí až do zámecké zahrady), v patře soukromé pokoje a ve sklepení "technické" prostory jako kuchyně a sklady.
Fouquet pozval 17. srpna 1661 krále na velkolepou hostinu. Zámek i zahrady osvětlovaly tisíce svící, hostinu připravoval sám slavný Francois Vatel (hlavní cukrář a pořadatel hostin ministra Fouqueta), o hudební doprovod se postaral Jean-Baptiste de Lully.


Krátce nato byl Fouquet zbaven funkce a uvězněn za zpronevěru - údajně proti němu krále popudil právě luxus na zámku ve Vaux. Nicméně návštěva Vaux prý krále inspirovala ke stavbě Versailles.
Parkoviště se nachází přímo před zámkem a k pokladně stačí přejít silnici. Po zaplacení vstupného můžete procházet celým areálem zámku i zahrad téměř bez omezení. V areálu je několikero toalet pro návštěvníky a občerstvit se můžete v restauraci, bistru, u baru v zahradě a nebo si donést vlastní jídlo a udělat si (na vyhrazených místech) piknik.
My jsme navštívili zámek v den, kdy byly noční prohlídky zámku a zahrad při svíčkách (2000 svíček) - inspirováno hostinou uspořádanou pro krále Ludvíka XIV. Vstupné na noční prohlídky je sice vyšší, ale stojí to za to.

Interiéry jsou osvětlené svíčkami (umělými), jejichž mihotavé světlo se odráží od naleštěných lustrů a zrcadel. V jídelně je prostřena večeře ve stylu Ludvíka XIV. Zavítáte i do kuchyně, kde se chystá kančí pečeně (nezjistili jsme jestli "se zelím nebo se šípkovou").
Když vyjdete na zahradu, spatříte rozlehlé pozemky olemované řadami svíček. Ty také osvětlují zámeckou budovu, neboť jsou rozestavěny na okenních římsách a všech příhodných místech.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama