Mont-Saint-Michel - 05.09.2017

26. listopadu 2017 v 11:44 | Černý páv |  Hrady a zámky
Brzo ráno jsme vyrazili směrem k Mt.Saint-Michel, ať předběhneme davy, které tam běžně bývají. Po menším bloudění před cílem (ani nejnovější mapa v navigaci neznala spleť jednosměrek v okolí M-S-M) jsme našli vjezd na parkoviště a začali v té obrovské ploše hledat místo k zaparkování, které by, pokud možno, nebylo příliš vzdálené od památné hory.

Širokým dlážděným chodníkem jsme osamoceně kráčeli prázdným parkovištěm vstříc dnešnímu cíli. Na okraji parkoviště se nachází velké infocentrum a také "autobusové nádraží" odkud odjíždí místní MSMHD (Mont-Saint-Michelská hromadná doprava). Jedná se o speciální autobusy, které převáží turisty od parkoviště na most před Horou sv. Michala. Aby se tyto vozy nemusely na mostě otáčet, mají volant na obou koncích, řidič na konečné jen přejde na druhou stranu vozu a "couvá" zpět.
Z mostu, který nahradil letitou hráz, zajišťujícího jediný přístup na Mont-Saint-Michel, se teprve odhalila monumentalita celého kopce vypínajícího se z nekonečných plání tekutého písku. Na vrcholu se hrdě vypíná věž klášterního kostela, od ní po úbočích "stéká" k moři klášter přecházející v malé městečko a celou tuto kompozici drží pohromadě mohutné hradby, kterými je celý ostrov obehnán.
My jsme zvolili taktiku stékající vody, tedy, že začneme na vrcholu v klášteře a až po té se budeme věnovat prohlídce městečka. K branám kláštera jsme dorazili chvíli před otevřením a i tak jsme byli cca padesátí v řadě. Po otevření pokladen se ale celá fronta rázem rozplynula, neboť ve vstupním sále je celá řada pokladen (v době naší návštěvy jich bylo otevřeno 6 z dvanácti) a tak jsou návštěvníci velice rychle obslouženi. K zapůjčení je zde "utržené sluchátko" audioprůvodce nebo si můžete vzít tištěného průvodce. Na výběr je několik jazyků - čeština mezi nimi chybí.

Při prohlídce nejdříve vystoupáte na malé nádvoří před kostelem a potom už vás prostřednictvím dveří chrámu pohltí útroby této úchvatné stavby (tedy spíše souboru staveb).


Nutno podotknout, že z pevniny z vlastního kláštera moc nevidíte, neboť ten je situován spíše na stranu směrem k moři, ale zase z jeho sálů jsou krásné výhledy a zde si teprve člověk uvědomí jak vysoký (cca 15m) a daleký (10-15 km) zde je příliv. My jsme zde byli zrovna za odlivu a moře jsme ani nezáhlédli.

(To, co se leskne na fotce vpravo jsou tekuté písky na odhaleném mořském dně)
Po prohlídce kláštera jsme se notnou chvíli kochali uličkami městečka, posvačili jsme na jedné z mnoha vyhlídkových teras (u čehož nám sekundoval neodbytný racek) a nakonec jsme se po odkrytém kamenitém dně podél hory vydali k "opuštěné" kapličce Sv. Auberta na severovýchodním cípu ostrova (maje na paměti, že příliv zde má rychlost cválajícího koně).
Mt.-St.-Michel se v dnešní době stává ostrovem pouze dvakrát do roka, ale už je spuštěn projekt, který má zajistit odplavení zbytečných nánosů z okolí ostrova a opět z něj udělat ostrov po většinu roku. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama