Maintenon - 03.08.2017

5. listopadu 2017 v 11:55 | Černý páv |  Hrady a zámky


Na náměstí městečka Maintenon za nenápadnou bránou se skrývá úchvatný zámeček stejného jména - Maintenon.
Znalci francouzské historie už tuší - ano Madame de Maintenon odvozuje své jméno právě odtud.
V nádherných interiérech se bohužel nesmělo fotit (máme jen dvě fotky pořízené "na tajňačku), ale exteriér zámku to vyvážil.

Dokonce i náš věrný mrak, který nás doprovázel celou cestu, se na chvíli vytratil a pustil do rozlehlého parku sluneční paprsky.

Na ostrově uprostřed řeky stojí zámek (který již za staletí opustil omezený prostor ostrova a elegantním obloukem překonává vodu na protější břeh.
Na druhém ostrůvku je francouzská zahrada a po stranách vodního koryta se rozprostírá dnes už anglický park (částečně přístupný, v části je golfové hřiště).

Celé této kompozici dělá krásnou kulisu v pozadí zřícenina akvaduktu (to je ten domnělý "zřícený most"), který měl přivádět vodu do Versailles - bohužel nikdy nebyl dokončen.

Trocha "klepů" o madame de Maintenon:

obrázek z Wikipedie
Madame de Maintenon (1635-1719) se narodila jako Francois d'Aubigne. Provdala se za (asi) o 25 let staršího šlechtice a spisovatele Paula Scarrona (asi 1610-1660). Paul Scarron, velice vzdělaný muž, učil svoji ženu nejen cizí jazyky, ale i všeobecné vzdělání. Po Scarronově smrti byla Francois také známa jako "vdova Scarronová", bohužel po manželovi zdědila velké dluhy, což ji uvrhlo do chudoby. Její vlivní přátelé jí však u "krále Slunce" Ludvíka XIV. (1638-1715) vymohli rentu.

Přes přátele se také dostane k milence krále Madam de Montespan (1640-1707), na kterou vzdělaná žena udělá velký dojem. Nakonec je "Vdově Scarronové" nabídnuta možnost vychovávat nemanželské děti madame de Montespan a krále Ludvíka XIV.

Král měl s madame de Montespan celkem sedm děti, o všechny se starala právě Francois Scarronová. Králi se nejdříve příliš nezamlouvala, ale po čase změnil názor (údajně po té, co neohlášen vstoupil do domu, který Francois s dětmi obývala, a viděl, jakou je zahrnuje péčí).
Vztahy mezi povýšeneckou madame de Montespan a neurozenou Francois Scarronovou nebyly příliš přátelské, ale král si vychovatelku nemohl vynachválit. Králova přízeň a štědré dary dovolily Francois Scarronové zakoupit zámek Maintenon, nedaleko Versailles, s přilehlým panstvím - jako zajištění na důchod.

Král zcela nečekaně povýšil Francois na markýzu de Maintenon, aby zamezil jejímu ponižování u dvora. Nečekanost tohoto kroku vedla ke spekulacím, že mezi králem a markýzou "něco je" - i když tehdy to asi ještě nebyla pravda. Král se až o několik let později rozešel s madame de Montespan a svoji přízeň obrátil právě k markýze de Maintenon.Po smrti královny Marie Terezy (1638-1683, neplést s naší Marií Terezií - ta žila o sto let později) údajně král Slunce a Francois de Maintenon uzavřeli tajně sňatek.

Aquaduc de Maintenon

Stavba akvaduktu Maintenon začíná v roce 1683 na žádost Ludvíka XIV., který si přeje přivést vody řeky Eure do fontán ve Versailles. Roku 1684 vznikla studie (dnešními slovy), vypracovaná Philippem de La Hire, která dokládá, že v Pontgouin je hladina řeky Eure o 27 metrů výše než zámek Versailles. Pod vedením Françoise Michela Le Tellier de Louvois (který dozor převzal po smrti ministra Colberta) začal vznikat 80km dlouhý akvadukt.


Na projektu se podílel také Vauban.

Po válce v roce 1688 je projekt pro nedostatek prostředků zastaven.

Aby Madame de Maintenon byly kompenzovány nepříjemnosti způsobené pracemi na akvaduktu v parku jejího zámku, král povýšil Madame de Maintenon na Markýzu de Maintenon.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama