Miláno - květen 2017

13. června 2017 v 18:22 | Černý páv |  Ostatní
Tak jsme se po roce opět vypravili do Itálie. Tentokrát do Milána a do Janova.

Miláno

Před odletem nás všichni varovali, že milánské letiště Malpensa je proslulé pomalostí při vydávání kufrů. Nevím, čím to, ale my jsme kufry měli docela rychle.

Dopravu z letiště do centra zajišťují (levnější a pomalejší) autobusy a (dražší, ale rychlejší) rychlíky Malpensa Express. My jsme zvolili vlak, protože pro nás byl výhodnější vzhledem k poloze konečné stanice a našeho hotelu. Doprava v Miláně je docela hustá. Bohužel do tajů dopravní mapy jsme pronikli až druhý den, ale metoda pokus-omyl také fungovala.

Hotel Best Western Astoria trošku klame tělem. Vnějšek nijak honosný, ale uvnitř nás přivítal velice milý personál a krásně zrenovované pokoje.

Když se řekne Miláno, asi každému milovníkovi opery se ihned vybaví Divadlo na schodech neboli Theatro della Scalla, na představení jsme si nevzali sváteční peří a tak jsme dovnitř zavítali pouze ve dne v rámci prohlídky divadelního muzea. Budova zvenku není nijak výrazná a nazdobená (v porovnání s českými divadly by jeden myslel, že je to činžovní dům), původně totiž stávala v ulici a tak nebylo zapotřebí její průčelí nijak zdobit, až později byl protější dům zbourán a vzniklo zde náměstí. Zato uvnitř La Scalla září noblesou a přepychem. Během prohlídky navštívíte foyer před lóžemi a je umožněno také nahlédnou přes několik lóží přímo do sálu. V historických šatnách se dnes nachází rozsáhlé muzeum věnované zdejší opeře.
Dalším velkým milánským lákadlem je chrám Duomo. Pro jeho návštěvu musíte absolvovat tři fronty:
1) frontu na to, aby vás pustili do pokladny, tady vám u automatu na pořadové lístky personál stiskne tlačítko a dostanete pořadový lístek,
2) s pořadovým lístkem se zařadíte do virtuální fronty na pokladnu (čekáte až vyvolají Vaše číslo) - tuto frontu můžete vyměnit za frontu na automat na vstupenky (což jsme učinili i my), u automatu na vstupenky je opět personál, který spíše škodil, než aby pomáhal :-)
3) a nakonec vás čeká fronta na bezpečnostní kontrolu před samotným vstupem do chrámu. Když jsme tyto tři fronty absolvovali, ocitli jsme se uprostřed jiného světa. Obklopil nás les vysokých sloupů držících klenbu, krása vitrážových oken a další nádhery gotické architektury. Také se v chrámu nachází model Panny Marie shlížející z vrcholu věže jedna ku jedné - tedy na výšku něco kolem pěti metrů.
Po návštěvě chrámu jsme vyrazili k nebesům, tedy na střechu tohoto dómu. Opět jsou na výběr dvě cesty - levnější po schodech a dražší výtahem. A opět před vstupem na nás čekala bezpečnostní kontrola (zde však již fronta nebyla žádná, takže jsme byli na schodišti než by řekl "calzolaio").

Po zdolání schodiště se opět ocitnete v úplně jiném světě. Ruch náměstí sem nahoru doléhá pouze vzdáleně a turista se ztrácí v záplavě bohatě zdobených opěrných oblouků, věžiček a kamenných světců. A to jste teprve na střeše boční lodi, když vystoupáte na střechu nad hlavní lodí, otevře se vám krásný výhled na Miláno, které je za dobré viditelnosti orámováno Alpami.
V sousedství dómu se nachází nákupní galerie Viktor Emanuel II. - dnes povětšinou obsazena místní značkou Prada. Uprostřed galerie pod vysokou kopulí jsme v podlaze spatřili důlek na kuličky, ony tam kdysi byly jiné "kuličky" neboť legenda praví, kdo se na patě otočí na genitáliích býka v městském znaku, ten bude mít příští rok štěstí. A protože turista uvěří skoro všemu, stojí se zde fronta na točení na patě. Přiznáváme i my jsme přispěli k prohloubení důlku a zajistili si štěstí pro příští rok.
Nedaleko od erbu s býkem (vlastně dnes už volem) v pancéřové vitríně stál pohár pro vítěze závodu Giro di Italia, který má finiš právě na náměstí před Duomem.
V Miláně narazíte na každém rohu na Leonarda da Vinciho: Leonardovo muzeum, Leonardův kůň, Leonardova krypta ...
My jsme si z Leonardovin vybrali kryptu, kterou mistr navrhoval - po prohlídce jsme se shodli, že to byly nejzbytečněji vynaložené peníze celého pobytu - uvnitř to byla "nuda, nuda, šeď". Pro druhý kontakt s Mistrem (Leonardem nikoliv Gottem) jsme si tedy zvolili něco zadarmo - Leonardova koně. Měla to být největší jezdecká socha světa, ale dějiny tomu nechtěly a tak z plánů z roku 1499 v roce 1999 vzešel pouze osmimetrový kůň. Dnes jej najdete u hypodromu ve čtvrti San-Siro.
Fotbaloví fanoušci asi právě zbystřili. Ano, je to tatáž čtvrť města, kde se nachází stadion San Siro - Stadio di Giuseppe Meaza. Domovské hřiště klubů Inter Milán a AC Milán, což s sebou nese neustálé převlékání stadionu z červeno-černé na modro-černou a zpět.

I my sportovní nefanoušci jsme neodolali a nechali se pohltit útrobami obrovského stadionu a nelitovali jsme, opravdu to stojí za to - prohlédnete si malé muzeum AC a Interu a potom již přes šatny obou klubů vstoupíte tunelem pod tribunami na hřiště, můžete se posadit na lavičku hráčů, do VIP lóží a nebo jako řadový divák na obyčejné sedačky na tribuně.
Pro navození pochmurnější nálady jsme se vypravili na Cimiterio monumentale, pompézní hřbitov plný monumentálních hrobek, které místy vytváří ulice jak z hororu. Nahlédnout můžete i do (aspoň doufáme) dnes nepoužívaného krematoria.
Kousek od Milána se nachází také malebné městečko Monza (ano, je to to město se závodní dráhou v zámeckém parku). Nás sem však nelákaly formule, ale katedrála, ve které je uložen nejstarší korunovační klenot Evropy - Železná koruna Lombardie. Na tu se můžete podívat pouze v doprovodu průvodce a na objednání (což trošku zchladilo naše těšení, neboť jsme objednaní nebyli), ale zkusili jsme se zeptat a ono to vyšlo, připojili jsme se ke skupince školní mládeže a viděli ji. Je umístěna v krásně zrenovované Teodolindině kapli, která je zdobena středověkým komiksem o vzniku Monzy (bohužel se zde nesmělo fotit, takže si sem musíte zaletět sami).
Více fotografií naleznete v galerii

Z Milána jsme pokračovali do Janova
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama