Nové Hrady - 20.08.2016

22. srpna 2016 v 10:00 | Černý páv |  Hrady a zámky


Další výpad na jih jsme podnikli do Novohradských hor, ne však za balenou vodou, ale za hradem, který oblasti dal jméno - hrad Nové Hrady.

Navštívili jsme celý hrad - dva hlavní okruhy (Interiéry hradu a byt správce) a jeden "miniokruh" (výstup do podkroví věže s vyhlídkou)

Na trase hradem nás seznámili nejen s historií stavby, ale i s pohnutými osudy zdejšího panstva, které se nemohlo rozhodnout, jestli chce bydlet na hradě nebo v paláci nebo na zámku. Proto si radši v Nových Hradech pořídili v průběhu staletí všechny tři stavby.

V interiérech jsou krásné trámové stropy.
Byť na hradě mají jedinou místnost, která je jak za Buqoyů, tak interiéry působí vkusně a "ladí" s atmosférou prohlídky.
Na druhém okruhu jsme nahlédli do bytu správce hradu z dob posledních panských majitelů. Bohužel tato prohlídka byla poznamenána výkladem průvodce, který nadužíval plevelné slůvko "tedy" .

Tedy v kuchyni jsme tedy viděli starou tedy ledničku, do které se tedy vkládal led. A tedy led se tam musel tedy měnit několikrát denně.


V pokladně jsme byli upozorněni, že výstup na věž je jen pro zdatnější jedince. Záhy jsme pochopili proč.

Nafasovali jsme přilby jak na stavbě a vyrazili vzhůru. Výstup je zakončen průchodem jak pro permoníky, procházeli jsme téměř po kolenou.

Ale ten výhled stál za to. Nejen, že máte celý hrad jako na dlani, ale i Novohradské hory mají své kouzlo.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama