Italský výlet - Den pátý (20.05.2016)

27. května 2016 v 14:38 | Černý páv |  Ostatní
Benátky

Autobus MHD nás vysadil na jediném možném místě, v severní části Benátek. Chtěli jsme vidět náměstí sv.Marka, které je na opačné straně benátského souostroví, takže jsme měli na výběr buď tam dojít po svých nebo jet "loďobusem" - místní lodní hromadnou dopravou. Loď vyhrála.

Zapomeňte na romantické fotky lákající do Benátek na prázdné kanály s několika lodičkami. Hlavní Canal Grande je skutečnou vodní dálnicí, kde se mezi loďobusy prodírají gondoly, vodní taxíky a nákladní lodičky přepravující zboží.


Už i na náměstí sv.Marka je zakázáno krmit holuby, ale jejich místo okamžitě zastoupili lidé, těch tu bylo požehnaně.

Nechyběly samozřejmě stánky se suvenýry a i u stánku uprostřed náměstí dostanete účtenku z pokladny (pozor podle italských předpisů ji můžete zahodit až 600 metrů od provozovny.

Náš plán byl okouknout Dóžecí palác, bohužel nám jej zhatili v pokladně: jediná vstupenka, kterou si můžete zakoupit je do všech muzeí na náměstí. A na to jsme neměli čas :-( ani náladu. Proto jsme se otočili a částečně "proti všem" opustili budovu.

Kolem zvonice jsme se vydali do spleti uliček, průchodů, mostů a kanálů.


Asi každému se při vyslovení jména Benátky vybaví štíhlá gondola ovládaná gondoliérem pomocí jednoho vesla. Dnes jsou všechny povinně černé (podle výnosu ze 16. století), ale i tak se na nich pár ozdob najde.

Bez zajímavosti není, že patronem gondoliérů je světec z Čech - Jan Nepomucký.Pokud budete procházet po vnější straně centrálního "souostroví" nabídnou se vám krásné výhledy na další ostrovy v benátské laguně


Po několika hodinách prodírání se mezi davy turistů jsme usoudili, že je čas najít nějakou klidnější část města a nohy nás zanesly do severní části, kde skutečně výrazně ubylo turistů a spíš to připomínalo malé provinční městečko se svým klidem a obyčejnými obyvateli.

Na náměstí pobíhaly děti s míčem, rodiče opodál živě diskutovali. Babičky seděly v kavárně u kávy.

Před železářstvím byly vyrovnané žebříky, pletivo a různé nářadí.
Také se může stát, že bude zrovna při/odplouvat velká výletní loď, která přehradí výhled z některých kanálů. Vskutku to byl zajímavý pohled, když na konci kanálu lemovaného starými domy propouvá obr ze skla a železa.


A také jsme viděli, jak se v Benátkách suší prádlo. Mezi domy jsou natažené šňůry na prádlo přes kladku a mokré prádlo vypustíte do prostoru nad kanálem, kde si vesele povlává ve větru. To v turistifikovaném centru skutečně neuvidíte.
Na nábřeží jednoho z kanálů jsme narazili na trh. Ano, skutečně to funguje tak, že vy nakupujete ze souše, ale prodavač je na vodě - na lodi i se svým zbožím.


Na závěr malá hádanka:
Má to pneumatiky, ale autobus to není. Má to trolej a sběrač a jednu kolej, takže tramvaj to není. Co je to?


Tento dopravní prostředek má s tramvají i s autobusem několik společných rysů:
- přepraví najednou mnoho cestujících
- má to trolej a pantograf jako tramvaj
- jako tramvaj to má kolej (skutečně jen jednu)
- a jako autobus to má mnoho pneumatik.
Benátská tramvaj
Cestu zpět jsme absolvovali dopravním prostředkem, na jehož názvu se nemůžeme shodnout. V Benátkach ho označují jako tramvaj, ale my si myslíme, že je to jen autobus převlečený za tramvaj, zkráceně TramBus.


Poslední den (21.05.2016) jsme se už jen nechali odvézt na letiště a zamířili zpět do naší kotliny.
A tak skončil náš

ITALSKÝ VÝLET

den první
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 K. K. | Web | 27. května 2016 v 15:01 | Reagovat

faaajn blog:))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama