Karlštejn

24. srpna 2015 v 8:21 | Černý a Bílý páv |  Hrady a zámky
Tak jsme se ve středu vypravili na Večerní prohlídku s překvapením na hrad Karlštejn.
Objednali jsme se na 20:00 s tím, že do 19:30 si máme vyzvednout vstupenky na pokladně.
První překvapení na nás čekalo na vratech hradu, když jsme cca v 19:00 dorazili. Visela tam cedule "Dnes již všechny prohlídky odešly, hrad je uzavřen." (naštěstí malá branka pro pěší byla odemčena, tak jsme i přes oznámení o uzavření hradu vstoupili)


Další nemilé překvapení - toalety. Toalety jsou až za další bránou, kam je ovšem návštěvníkům zabráněno ve vstupu řetězem (plastovým bílo-červeným) . Nenechali jsme se ale odradit (po zkušenostech s oznámením na vratech), drze jsme řetěz sundali a vyrazili směr toalety.

V pokladně nic nevěděli o naší změně objednávky, kterou nám telefonicky potvrdili .

A teď se tedy dostáváme k vlastní prohlídce. Průvodce naprosto nedokázal upravit text změněným podmínkám prohlídky (díky večerní době) - např. v dřevem obložené mistnosti, která byla nasvícena jednou lampou nám vysvětloval, že ta tmavá barva je původní z dob Karla IV. a ta světlá je z dob Mockerovy přestavby (nebo to bylo naopak?). Průvodce dále nebyl schopen popsat místnost nějak souvisle,aby to mělo hlavu a patu. Připadali jsme si jak na tenise - vlevo vidíme, vpravo vidíme, vlevo vidíme. A navíc průvodce pořád pobíhal po místnosti, takže chvílemi bylo obtížné sledovat kde a o čem vlastně mluví. Také jsme několikrát během prohlídky slyšeli o Kapli sv. Kříže (s barvitým popisem, jak vypadá), která je ale na jiném okruhu, takže ji neuvidíme a když ji budeme chtít vidět, musíme si udělat rezervaci, protože je tam omezený počet vstupů (Chápu, je to to nejkrásnější na Karlštejně, proč nám to ale musí vnucovat v každé druhé místnosti?).

Ve druhé místnosti sme narazili na bílou paní/pannu (na jejíž špičaté čepici se neuvěřitelně leskla izolepa ). Tato bytost počala rušit výklad průvodce, nikoliv však "strašením", ale hovorem se svými příbuznými .

Další bílá paní na nás čekala na "dvorku". Zde přišla asi jediná vskutku zábavná část - bílá paní pantomimou předváděla průvodcův výklad . Posléze jsme se dozvěděli, že při pobytu Švédů na Karlštejně, tam bylo zaděno dvanáct panen, protože Švédům nechtěly být po vůli.

V hodovní síni pobíhala asi tříletá bílá paní/dítě - z čehož jsme (a nejen my) usoudili, že Švédové byli pedofilové .

Během prohlídky jsme viděli pouze šest oněch zazděných panen , které vesměs spíš prohlídku rušily činností, která k jejich roli naprosto nepřísluší (hovorem s příbuznými, hlasitým hovorem mezi sebou), než aby prohlídku nějak obohatily.

Přemýšleli jsme, proč prohlídky s překvapením jsou vždy jen dvě (ve 20:00 a ve 20:30), po absolvování jsme to zjistili: Víc prohlídek být nemůže, protože by hrozilo, že po absolvování prohlídky, rozhořčený návštěvník stihne otevřenou pokladnu a bude se (možná i oprávněně) dožadovat vrácení vstupného.

Opět jsme se přesvědčili, že čím známější objekt tím "odfláknutější" servis návštěvníkům. No a co, že si jeden dva budou stěžovat, my jsme fabrika na turisty a máme návštěvníků dost.

Takže suma sumárum: 12 x + = (no nic moc)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Navštěvujete divadelní (či jinak ozvláštněné) prohlídky na hradech a zámcích?

Ano, podle toho vybírám cíl 16.7% (1)
Ano, ale nevyhledávám je 50% (3)
Když si můžu vybrat, tak ne 33.3% (2)
Ne, radši přijedu jindy 0% (0)

Komentáře

1 Pavice Pavice | 24. srpna 2015 v 12:57 | Reagovat

Zilý pave,dovolím si jako věrná pavice doplnit pár informací. Hrad má o prázdninách otevřeno denně do 18:30 kdy odchází poslední prohlídka. Pokud ale čekáte,že si v tuto dobu dáte na hrade bagetu nebo klobasu,tak budete pravděpodobně zklamaní jako my. Slečna v kiosku nám sdělila,že mají již od 15:30 vyprodáno a můžeme si tak dát pouze kafe a lazenskou oplatku.
A co se týče organizace prohlídky. Z poslední místnosti prohlídky se ven vycházelo zhruba po 20 schodech na kterých nesvitila ani jedna malá žárovka,což se mi po deváté večer zdá docela malér. Musím říct,že jsem se o vlastní končetiny docela bála. Tolik tedy prázdninový výlet na Karlštejn a nikdy více.

2 Černý páv Černý páv | 25. srpna 2015 v 12:03 | Reagovat

Vidíte, na to jsem úplně zapomněl.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama